Nepal Milli Assambleyası yeni Turizm Qanununu qəbul edib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, sənədə əsasən, Everest zirvəsinə qalxmaq istəyən alpinistlər əvvəlcə Nepal ərazisində yerləşən ən azı 7000 metrlik bir zirvəni fəth etməlidirlər.
Yeni qaydanın məqsədi təcrübəsiz və hazırlıqsız alpinistlərin dünyanın ən hündür zirvəsinə axınının qarşısını almaq, eyni zamanda, ölkənin sürətlə inkişaf edən ekspedisiya sektorunu gücləndirməkdir. Qanun layihəsi parlamentdə yekdilliklə qəbul edilib.
Ən diqqətçəkən dəyişiklik Everestə qalxmaq üçün əvvəlcədən ciddi dağ təcrübəsinin məcburi olmasıdır. Artıq hər bir namizəd Nepalda 7000 metr hündürlüyü aşan zirvələrdən birinə qalxdığını sənədlə sübut etməlidir.
Rəsmilər bildirirlər ki, son illər Everestdə artan sıxlıq, qəzalar və xilasetmə əməliyyatlarının çoxalması məhz təcrübəsiz alpinistlərin sayının artması ilə bağlıdır.
Bu qərar həm də Nepal şirkətlərinin 7000 metrlik zirvələrə, məsələn, Himlunq Himal və Baruntseyə ekspedisiya təkliflərini artırmasını təşviq edir.
Nepalda 7000-7999 metr aralığında (alt zirvələr daxil olmaqla) 86 dağ mövcuddur. Yaz mövsümündə xarici alpinistlər üçün rüsumlar hündürlükdən asılı olaraq 500-800 ABŞ dolları arasında dəyişir, payızda isə qiymətlər təxminən 50% azalır.
Yeni qanun yalnız təcrübə ilə məhdudlaşmır. Everestə qalxmaq üçün icazə alan hər bir şəxs sağlamlıq arayışı təqdim etməlidir. Bu tələb təkcə xarici alpinistlərə deyil, yerli işçilərə – şerpalara, bələdçilərə və əlaqələndirici məmurlara da şamil olunur.
Bundan əlavə, icazə ərizəsində planlaşdırılan marşrut və dırmanma üslubu ətraflı şəkildə göstərilməlidir. Bu, xüsusilə əlavə oksigen istifadəsi və ya yeni marşrut açılması kimi məsələlərdə sonradan dəyişikliklərin qarşısını almağa yönəlib.
Qanun layihəsi ümumi ekoloji fondun yaradılmasını nəzərdə tutur. Alpinistlərin ödədiyi vəsait, o cümlədən, zibil idarəetmə haqqı və hər bir xarici alpinist üçün tətbiq olunan 4000 dollarlıq depozit bu fonda yönləndiriləcək.
Depozit yalnız dağdan minimum miqdarda bərk tullantının geri qaytarılacağı təqdirdə qaytarılır. Bu addım Everest və ətraf bölgələrdə ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına xidmət edir.
Yeni qaydalar Everest ekspedisiya sənayesi üçün mühüm dəyişiklik sayılır. Nepal Turizm Departamenti üçün Everest ölkənin ən böyük gəlir mənbələrindən biridir. Hakimiyyət orqanları hesab edir ki, sərtləşdirilmiş tələblər həm təhlükəsizliyi artıracaq, həm də dağ mühitinin qorunmasına töhfə verəcək.